Régi blogok

Már nem frissülő Átlátszóblogok és vendégblogok archívuma

Szocio

A „nem dobom ki” holmik – milyen adományok hasznosulnak jól a szegénységben, és milyenek nem

 

Nem lehet elégszer írni erről. Hogy milyen adományok azok, amelyek jól hasznosulnak a szegénységben, és mi az, amit a 21. század Európája már nem hasznosít. A szegénységben sem.

[sharedcontent slug=”cikk-kozepi-hirdetes”]

A határt, hogy mi jó még, és mit érdemes már kidobni inkább, és nem odaadni valakinek, több dolog is meghatározza. Az egyik ilyen az adományozó önfenntartási képességének szintje.

Akinek ez erős, az, főleg van ideje, mert nem túlhajszolt az élete, megjavítja az elhasználódott ruhákat. Gombot varr fel, cipzárt cserél, szűkítő varrást használ, felhajtja a hosszú nadrágszárat, vagy helyes kis matricát varr a gyerekruha szakadására. Persze ő is változik, hiszen már kidobja a felszaladt nylonharisnyát, a szemfelszedés már a múlté, és nem biztos az sem, hogy visszabontja már a kinyúlt kötött sapkát, hogy újrakösse.

De ez az emlék erős még benne, ezt kapta örökül az édesanyjától, és aki ebben nőtt fel, az ezeket nehezen vetkőzi le. Igaz, ez a mai világban már többnyire csak érzés marad, az ilyen ember számol, mérlegel is, és gyakran belátja, hogy egyszerűen nem érdemes belefogni, óriási a túlkínálat, olcsó, használt termékekből is, drágább a javítás, és időigényes is. Az idő pedig pénz. A rohanás korunk jellemzője lett.

 

anyagok, textilek

 

De az érzés erős, sajnálják kidobni, hát adományba odaadják. Mert nekik már nincs idejük, és nosztalgiával gondolnak arra, mikor még volt, és remélik, másnak még futja erre is. Ők azok, akik a csomag mellé megírják, hogy beletettek az adományba egy dzsekit, aminek rossz a cipzárja, de nyilván, aki kapja, megvarrja majd, mert egyébként teljesen jó. Ő is csak azért nem javítja meg, mert már úgyis kinőtte a gyereke. Ja, és van egy nadrág is, ami már foltozásra szorulna, de „otthon még én is ráadtam a gyerekre”.

Mert az erős önfenntartási képességgel rendelkezőknél az otthoni ruha nem külön oda vásárolt, kényelmes öltözet, hanem az, amit hordtak iskolába, munkába, de már kopottabb, vagy került rá egy olyan folt, ami miatt oda már ciki felvenni, ezért kinevezték „otthoninak”. Ismerős ugye?

Persze ők maguk is szembesülnek azzal, hogy a felgyorsult, túlkínálatos világ az ő gyerekeik igényeit is átszabja, ez a fajta szemlélet a gyerekeiknél már nem fog tudni kiteljesedni.

 

IMG_6928

 

Érdekes ilyen szempontból szemlélni az adományokat. Már többnyire csak hagyatékokból kapunk kézimunkakészleteket, hímzőcérnákat, gondosan összehajtogatott, színenként és fajtánként összerendezett anyagmaradékokat, ruhából kivágott csipkéket, szabásmintákat, fajtánként csoportosított gombokkal, szépen feltekert „farkasfoggal”, vagy hímzett szélű kis paszpolokkal, előre leszabott, külön zacskóba gyűjtött ferdepánttal. (Ezeket persze próbáljuk hasznosítani a kézműves-projektjeinkben…gyerekekkel és felnőttekkel egyaránt.) Az ember egy ilyen csomagot nézegetve egy más világot lát maga előtt, olyan asszonytípussal, ami eltűnik már. Mert a fogyasztói világ átértékelte az életnek ezt a területét.

Cikksorozatunk korábbi részei itt olvashatók

Emlékszem, egyszer, régen, amikor még a számítógép fel sem merült a családoknál, valami lakossági felmérésnél volt egy olyan kérdés is, hogy van-e a háztartásban varrógép. Mint valami szintet mérő tétel. Hol van ez ma már? Nehéz ezzel a gyorsan változó világgal lépést tartani. Már pár év alatt is annyit változott a ruhapiac. Óriási mennyiség termelődik itthon is, és külföldön is használt ruhából a gyorsan cserélődő ruhatárakban. Más a divat, az alapanyag, az árképzés.

Akik generációs szegénységben élnek, ők nem, vagy nagyon alacsony szinten rendelkeznek az önfenntartás képességével. Sem tudás, sem más feltétel nincs a ruhajavításra. És nincs meg a saját készítésű ruha, kiegészítő viseletének öröme sem, mint motiváló tényező.

De akinek az önfenntartási képessége erős, az nem tudja megérteni ezt. Neki evidens, hogy javítson, szabjon, varrjon, kössön, szőjön, horgoljon az, akinek ruha gondja van. Mint régen, a tisztes szegénységben élők. Mint most is, azok, akiknek ez a hobbija. Közben pedig mindez értelmezhetetlen a 21. századi európai szegénységben.

L. Ritók Nóra

A szerző az Igazgyöngy Alapítvány alapítója. Fotók: Igazgyöngy Alapítvány

[sharedcontent slug=”cikk-vegi-hirdetes”]

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

2 990 Ft 5 990 Ft 14 990 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS

  • ikon ikon

    Viselj Átlátszós pólót!

    Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.

  • ikon ikon

    Üvegvisszaváltással

    Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!

  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

Megosztás