Idén hat éves a Feldmár Intézet által indított Mesekör-program, amely a fogvatartottak társadalmi visszailleszkedését segíti szabadulásuk után. A Balassagyarmati Fegyház és Börtönben tartott foglalkozásokon az elítéltek a saját életük élményeiből állítanak össze mesejátékot, majd egy rendkívüli beszélőn előadják a gyerekeiknek. A Feldmár András pszichoterapeuta és Büky Dorottya kommunikációs tréner által kidolgozott Mesekör támogatása az utóbbi évben elapadt, ezért közösségi gyűjtést szerveznek a program folytatásáért.
[sharedcontent slug=”cikk-kozepi-hirdetes”]
A Mesekör nem börtönszínház, nem szórakoztató program, és nem is csak egy terápiás csoport. Annál sokkal komplexebb, pszichológiailag és pedagógiailag megalapozott, etikus, kulturális, resztoratív integrációs projekt – magyarázza Büky Dorottya, a program egyik megteremtője és facilitátora, aki önkéntesek segítségével hetente tart foglalkozásokat a Balassagyarmati Fegyház és Börtönben.
A terápiás foglalkozások során a fogvatartottak az archaikus mesék szimbólumvilágát felhasználva a saját életük élményeiből állítanak össze mesejátékokat, amit ők maguk dramatizálnak, megzenésítenek, végül előadnak egy rendkívüli családi beszélő keretében a gyerekeiknek. A program komoly átalakulást idéz elő a fogvatartottak személyiségében: megtanítja őket kontrollálni az indulataikat, fejleszti az empátiájukat; ismét tudnak játszani, sírni, nevetni, szeretni.
Mindezeken túl a Mesekör erősíti a családi kapcsolatokat, az előadások alkalmával a fogvatartottak gyerekei új szerepben látják az apjukat: szégyen és trauma helyett a szeretet, a játék élményét kapják tőle.
A mesejátékokról DVD is készül, amit szintén megkapnak a gyerekek a korábban összegyűjtött adományokkal együtt.
„Minket, akik a közönség soraiban őket néztük szó szerint könnyezésre indított az a szenvedély és vágy, ami átsugárzott a darabon: azért akarok megváltozni és azért akarok jobb ember lenni, mert szeretet nélkül képtelenség élni! És valóban a szeretet egy átalakító erő, ami mélyen átformálhat egy embert, ha része van benne.” – írja Perintfalvi Rita teológus egy Facebook-bejegyzésben, ahol támogatásra hívja az embereket.
A Tévelygők Alapítvány által 2011 óta, a Norvég Civil Támogatási Alap finanszírozásában működtetett programban eddig hatvanan vettek részt – ők azok, akik már kiszabadultak, és közülük csak hárman kerültek vissza a börtönbe. A büntetés-végrehajtás intézményeiben működő reintegrációs programok célja, hogy a fogvatartottak szabadulásuk után nagyobb eséllyel kezdjenek új életet, melyben a bűnözés helyett munkát vállalnak, és tisztességes, jogkövető polgárokká válnak. A hazai statisztikák fényében erre kevés esélyük van azoknak, akik egyszer már bekerültek a büntetés-végrehajtás intézményrendszerébe.
Büky úgy véli, hogy a társadalom, a közösség számára nem lehet közömbös, hogy a börtönből szabaduló ember továbbra is bűnözőnek tartja-e magát és ennek megfelelően is él, vagy el meri hinni, képzelni, hogy ő már nem bűnöző többé, és képes tisztességesen élni és dolgozni.
A Mesekör – és a hozzá tartozó B-terv, ami a szabadulás után is követi a volt fogvatartottat – egy emberséges és olcsó személyközpontú integrációs program. Rá kellene ébredni végre, hogy a visszaeső bűnöző és az őt körülvevő büntetés-végrehajtási intézményrendszer viszont igen költséges és a legkevésbé sem emberséges megoldás a társadalom számára.
A Mesekör programon túlmutat a Tévelygők Alapítvány két további projektje, a szabadulás utáni reintegrációt támogató B-terv, és a fogvatartottak gyerekeiért létrehozott Mirko Alap, amely anyagilag is támogatja a családokat.
A közösségi gyűjtésben ide kattintva vehetsz részt.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Idén március 20-ig lehetett pályázni a Szegénységről Méltósággal Sajtódíjra. A jelentkezés lezárultával a zsűri egyik tagjával, Jancsó Judittal arról beszélgettünk,...
Az Esély Labor Egyesület idén hatodik alkalommal osztja ki a Szegénységről Méltósággal Sajtódíjat. Ennek kapcsán beszélgettünk a szervezet elnökével, Csordás-Takács...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!