Régi blogok

Már nem frissülő Átlátszóblogok és vendégblogok archívuma

Szocio

Hiába idézték, nem jelent meg a rendőrség az Egyenlő Bánásmód Hatóság előtt

2015. július 14-én kedden került az első tanúmeghallgatásra az Egyenlő Bánásmód Hatóságon (EBH) abban az ügyben, amint a Magyar Helsinki Bizottság és A Város Mindenkié (AVM) indított a Budapesti Rendőr-főkapitányság ellen a rendőrség diszkriminatív igazoltatási gyakorlata miatt. A meghallgatáson a rendőrség nem jelent meg, így nem tudott számot adni a zaklató gyakorlatról.

Az eljárásban az AVM és a Helsinki Bizottság budapesti hajléktalan embereket képvisel, akik szerint a rendőrség rendszeres és zaklató igazoltatásokkal diszkriminálja őket csak azért, mert hajléktalanok. A beadvány több kutatás eredményére bizonyítja a hátrányos megkülönböztetést. 1) A hajléktalan emberek igazoltatása túlnyomó többségében nem vezet további intézkedéshez. 2) A rendőrök a kutatás során dokumentált igazoltatások egyikénél sem jelölték meg jogszerűen az intézkedés célját (pl. általános ellenőrzés). 3) Különösen súlyos az a rendőri gyakorlat, hogy „rutinigazoltatásra” hivatkozva rendszeresen igazoltatnak ételosztás, szociális intézmény vagy orvosi rendelő előtt hajléktalan embereket.

2011-ben az AVM kutatása során a közel 400 hajléktalan válaszadó 59%-a számolt be arról hogy a megelőző egy hónapban legalább egyszer igazoltatták. Az igazoltatott emberek egyharmadával ez 30 nap alatt több mint négyszer megtörtént, és az intézkedések háromnegyedére közterületen került sor. A 2014 őszén végrehajtott újabb vizsgálat pedig kimutatta, hogy ha egy budapesti téren ugyanúgy viselkedik egy hajléktalan és egy középosztálybeli ember, a rendőrség kizárólag a fedél nélküli embert igazoltatja.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) keddi meghallgatásán nem jelent meg senki a BRFK részéről, noha ez törvényi kötelezettség lenne. A meghallgatás előtt egy órával a BRFK azzal mentette ki magát, hogy nem volt elég ideje a tanúként idézett rendőrök azonosítására. A rendőrségnek azonban valójában két hónapja volt, hogy eleget tegyen az EBH felszólításának. A meghallgatáson tanúként részt vett A Város Mindenkié két hajléktalan és egy szövetséges aktivistája, valamint a tesztelés egyik középosztálybeli résztvevője.

Fekete-Nagy Miklós, az AVM hajléktalan tagja beszámolt arról, hogy a kutatási időszak két hete alatt összesen kétszer igazoltatták, amelyből az egyik egy ingyenkonyha előtt történt. Noha a rendőrség mind a hatvan sorban álló embert leigazolta, egyetlen esetben sem indított eljárást, vagyis az igazoltatási procedúra teljesen értelmetlen és eredménytelen volt. Sándor Ferenc, az AVM hajléktalan aktivistája elmondta, hogy őt is rendszeresen igazoltatják minden ok nélkül, és ezeket a helyzeteket kifejezetten megalázónak érzi: „Ha az emberek azt látják, hogy a hajléktalan embereket mindig igazoltatják, azt fogják gondolni, hogy biztosan bűnözők vagyunk, azért kell minket ellenőrizni.” Pedig, ahogyan Fekete-Nagy Miklós kifejtette, „a hajléktalan emberek között nem több a szabályszegő, mint a lakással rendelkező emberek között. A társadalomra nem az a veszélyes, ha én ételért állok sorba, hanem az, hogy a rendőrség diszkriminál”.

Az EBH még egy kísérletet tesz, hogy a Hatóság előtt megjelenjenek az igazoltató rendőrök és a BRFK jogi képviselője. Az eljárás végén a Hatóság határozatot fog hozni, és akár bírságot is kiszabhat a törvényi kötelezettségét figyelmen kívül hagyó rendőrségre.

Bővebben a kutatásról és a beadványról.

A bejegyzés eredetileg AVárosMindenkié-blogon jelent meg.

 

Nélküled nincsenek sztorik.

  • Bankkártya
  • Átutalás
  • PayPal
  • 1%
  • Így is támogathatsz

Támogasd a munkánkat bankkártyás fizetéssel! Köszönjük.

2 990 Ft 5 990 Ft 14 990 Ft Egyedi összeg

Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!

  • Belföld
  • Külföld

Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.

IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB

Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)

Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.

Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatás

Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

1% TÁMOGATÁS

  • ikon ikon

    Viselj Átlátszós pólót!

    Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.

  • ikon ikon

    Üvegvisszaváltással

    Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!

  • ikon ikon

    Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon

    Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.

  • ikon ikon

    Postai befizetéssel

    Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.

  • ikon ikon

    Havi előfizetés a Patreonon

    Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.

  • ikon ikon

    Benevity rendszerén keresztül

    Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.

  • ikon ikon

    SZJA 1% felajánlásával

    Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42

Megosztás