Így darál be egy embert az intézményrendszer, amelyik pedig arra van, hogy megvédje a kiszolgáltatott munkavállalót a csaló munkáltatójától. Hosszú történet ez, ahogy a határozatok, végzések és ítéletek sorozatában lassan elkopik a nyilvánvaló igazság, és az eljárások végén a jogáért harcoló áldozatnak semmije nem marad, csak sok százezer forintnyi kifizetetlen perköltség.
Gáspár Sándor története egészen mindennapos: ma Magyarországon több tízezer ember azért kap alacsonyabb nyugdíjat vagy rokkantsági ellátást, mint amire számított, mert a munkáltatója vagy nem fizetett utána járulékot, vagy nem annyit, amennyit a munkavállaló tényleges fizetése után kellett volna.
Gáspár úr történetében ott van szinte minden eleme annak a teljes kiszolgáltatottságnak, amely az elmúlt húsz évben a magyar munkavállalók helyzetét jellemezte – viszont kevesen vannak, akik ilyen elszántsággal harcoltak volna a jogos járandóságukért, és ilyen mértékben elbuktak volna mindent: pereket, kártérítéseket és végül még a rokkantnyugdíjat is.
A történet Felcsútról indul, Gáspár úr egy itteni vállalkozás alkalmazottja volt, teherautósofőrként dolgozott, vezetett, rakodott, javította a kocsit. Mint utóbb kiderült, a kisvállalkozás vezetője, ahogy ez ma is egészen természetes, csak a minimálbért fizette legálisan, a többit „zsebbe”, vagyis az alapbéren felüli juttatások után nem fizette meg a közterheket. Gáspárnak két hónap után gyanús lett a kockás füzetlapon levezetett bérszámfejtés, kérte, aztán követelte a teljes munkabérrel kapcsolatos hivatalos elszámolást. Hosszú huzavona kezdődött, és Gáspárnak világos lett, jobb lesz, ha továbbáll. Jó referenciái voltak, két helyről is kapott ajánlatot.
Az utolsó napjait töltötte a felcsúti vállalkozónál, mikor 2005 áprilisában egy rakodásnál a társa hibájából ráesett a 600 kilós rakodógép. A gerince sérült meg legsúlyosabban – kórházba került, de hiába műtötték meg, elviselhetetlen fájdalmai voltak. Munkaképtelenné vált, és leszázalékolták.
Ezen a ponton kezdődik Gáspár Sándor kálváriája: nem akart hinni a szemének, mikor az első táppénzes kifizetés megérkezett a számlájára, az összeg ugyanis a lakáshitel törlesztőjére sem volt elég. Gáspár a munkaügyi felügyelőséghez fordult – a felügyelőség 2005 szeptemberi határozatában meg is állapította a foglalkoztatásával kapcsolatos szabálytalanságokat, és meg is büntette a munkavállalót. Gáspár követeléseivel kapcsolatban nem volt illetékessége, a panaszost a Munkaügyi Bírósághoz irányította.
Ezzel párhuzamosan Gáspár feljelentette az APEH-nél a munkáltatóját: a nyomozást a VPOP folytatta le, és az ügyet vádemelési javaslattal adta át a Fejér megyei ügyészségnek – az ügyészség viszont nem emelt vádat. Az eljárások nehezen haladtak előre, és Gáspár egyre–másra falakba ütközött.
Releváns tényként kezelte például a munkaügyi perben a bíróság egy olyan, az alperes munkáltató álláspontját támogató szakértő véleményét, akiről a felperes okirattal bizonyította, hogy nem szerepel az igazságügyi szakértők névjegyzékében – ráadásul a másodfok is hasonlóképp járt el. Ami a legkülönösebb az egészben, hogy az ügyészség is erre az álszakértői véleményre hivatkozva utasította el a vádemelést, dacára annak, hogy Gáspár hozzájuk is eljuttatta a „szakértőt” leleplező okiratot.
Gáspár mindezek alapján nem alaptalanul gondolta azt, hogy volt munkáltatójának a keze nagyon messzire elér. Újabb és újabb akadályok, egymásból fakadó eljárások követték egymást, és az egyre nehezebb anyagi helyzetben lévő sértett és felperes lassan minden ügyben elbukott. A közel évtizedes pereskedés végére elvesztett mindent: az ellene megítélt perköltségeket csak azért nem tudják behajtani rajta, mert mára se lakása, se jövedelme.
A nagy rokkanttalanítási hullámnak 2012-ben Gáspár is áldozatul esett: az addigi 65 százalékos egészségkárosodottságának mértékét a felülvizsgálat 52 százalékra módosította, így éppen két százalékkal esett ki a nyugdíjjogosultság alsó kategóriájából. Nem járt jól a munkaügyi központtal sem: fizikai munkát kellett volna vállalnia közmunkásként, hogy jogosultságot szerezzen a segélyre. Hiába mutatta be azonban az egészségi állapotát leíró dokumentumokat, az illetékes vezető ragaszkodott hozzá, hogy vállaljon utcai munkát. Gáspár erre nem volt képes, így elbukta a 28 500 forintos segélyt is.
Becker András
Független ember vagy?
Ha lesz 4 ezer független támogatója az Átlátszónak, akkor nincs az a lázárjános, aki el tudna minket hallgattatni. Legyél egy a 4 ezerből, és változtasd meg Magyarországot! Tudnivalók itt.
Támogatás SZJA 1% felajánlásával #Azénadómból
Ha 1%-od az Átlátszó céljaira kívánod felajánlani, személyi jövedelemadó bevallásodban az Asimov Alapítvány adószámát tüntesd fel, ami a következő: 18265541-1-42 Letölthető nyilatkozat itt.
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Idén március 20-ig lehetett pályázni a Szegénységről Méltósággal Sajtódíjra. A jelentkezés lezárultával a zsűri egyik tagjával, Jancsó Judittal arról beszélgettünk,...
Az Esély Labor Egyesület idén hatodik alkalommal osztja ki a Szegénységről Méltósággal Sajtódíjat. Ennek kapcsán beszélgettünk a szervezet elnökével, Csordás-Takács...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!