Az Európa Tanács a Nemzeti Kisebbségek Védelméről Szóló Keretegyezmény kapcsán október 12-én tette közzé ötödik jelentését hazánkról. A jelentésből leszűrhető, hogy az inkluzivitásra tett kísérletek ellenére a helyzet nem sokat változott, a romáknak az élet számos területén hátrányos megkülönböztetéssel kell szembenézniük Magyarországon.
Támogatási kampány
A 30 oldalas jelentés fő megállapítása, hogy a romák még mindig nehézségekkel néznek szembe az élet számos területén: ez igaz az oktatásra, a munkavállalásra, a lakhatásra, és az egészségügyi ellátásra egyaránt. A valódi megoldást a jelentést készítő 18 szakértő szerint egy átfogó, nemzeti akcióterv létrehozása jelentené, ami sokat javíthatna a roma kisebbség életén.
A legutóbbi, 2011-es népszámlálás során 1 623 599 fő vallotta magát valamilyen nemzeti kisebbséghez tartozónak hazánkban. A legnagyobb számban romák fordulnak elő a lakosságban, őket követik a németek, szlovákok, románok és horvátok.
A jelentés a diszkrimináció és gyűlöletbeszéd témáját is vizsgálta, ami különösen fontos a nemzeti kisebbségek védelme kapcsán. Az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz összesen 126 panasz érkezett romáktól, ebből 80 esetben derült fény tényleges törvénysértésre. Az egyik ügy, amit kiemelnek a szerzők, a miskolci roma nő esete, akit a szülészeten sértettek meg emberi méltóságában származása miatt. Egy 2017-es felmérés szerint ugyanakkor a romák többsége nem tesz panaszt akkor, ha diszkriminációt tapasztal. 59% vallott így a munkahelyi incidensek, és 56% a közigazgatásban előforduló megkülönböztetés esetében, mert szerintük „semmi sem fog történni, vagy változni azzal, ha jelentik az esetet.”
Tolerancia és nyílt párbeszéd
A tanácsadó bizottság szerint a hazai társadalmi és politikai légkör nem kedvez a kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszédnek. Két, közelmúltban végzett EU-s felmérés is alátámasztja ezt. 2018-ban a válaszadók 72%-a volt rossz véleménnyel a muzulmánokról, 64%- a romákról, 32% pedig a zsidókról. A korábbi, 2014-es kutatás szerint ez az arány csak 43, 48, és 16% volt.
Továbbá azt is megjegyzik, hogy sajnálatos módon azok az események, amelyek a pozitív találkozásoknak adhatnának helyet, inkább a gyűlöletkeltés és rasszizmus színterei. Példaként a sporteseményeket hozták fel. A szerzők szintén aggasztónak találták a migrációellenes retorikát, aminek elsődleges célpontjaivá a muszlimok válnak.
Oktatás
Az oktatáshoz való egyenlő hozzáférés és a szegregáció csökkentése nagy hangsúlyt kap a jelentés lapjain. A szakértők aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy egyelőre a bevezetett intézkedések ellenére sem sikerül megakadályozni a korai iskolaelhagyást a roma fiatalok körében. A roma fiatalokat pedig különösen érinti a probléma, hiszen hatszor olyan gyakori a lemorzsolódás, mint a nem roma származásúak esetében. 2015-ben például a 15 és 64 éves kor közötti romák 16%-a nem végezte el az általános iskolát sem.
A tanulmányok arra is rámutattak, hogy azokban a megyékben, ahol magasabb arányban található roma lakosság, a korai iskolaelhagyás is nagyobb problémát jelent. Emellett a földrajzi alapú, illetve iskolán belül még mindig megfigyelhető szegregációt is aggasztónak tartják a szakértők, akik a szabad iskolaválasztásban látják a probléma forrását. Ehhez kapcsolódóan említik Gyöngyöspatát, ahol 2019-ben ítéltek jogerősen 90 milliós kártérítést roma tanulóknak a hátrányos megkülönböztetés miatt.
Az iskolai szegregáció nemcsak az oktatás színvonalát befolyásolhatja, jelentős hátrányból indítva a roma fiatalokat, és tovább erősítve a sztereotípiákat a későbbi életükre is kihathat, rontva az elhelyezkedési lehetőségeket. Az is kiderül a jelentésből, hátrányos helyzetű tanulók iskoláiban a szakképzett munkaerő hiánya komoly problémákat okoz. Kétségkívül pozitív változás, hogy a felsőoktatásban tanuló romák száma növekszik, ám a szakértők megjegyzik, hogy ez a növekedés még mindig nagyon lassú, hiszen 1%-ról csupán 4-5%-ra emelkedett az elmúlt évtizedben.
Munkavállalás
Csakúgy, mint az oktatás esetében, a munka világában is találtak megoldásra váró problémákat. Hivatalos adatok szerint a roma férfiak 54,6%-ának volt munkája 2017-ben, a nők esetében ez a szám azonban csupán 35,9%, így az első és legjelentősebb probléma a munkanélküliség. Bár javuló tendenciát mutatnak a foglalkoztatási adatok, a két nem közötti szakadék továbbra is jelentős. Ráadásul általánosságban véve a munkanélküliség jóval gyakoribb a roma lakosság körében, mint a többségi társadalom tagjai között. A roma nők pedig különösen nehéz helyzetben vannak, hiszen esetükben 2,6-szor alacsonyabb a foglalkoztatási ráta, mint a többségi társadalom nőtagjai esetében. A 2011-es népszámlálás szerint a gazdaságilag aktív korú népesség majdnem fele munkanélküli.
A közmunkaprogramokra is kitér a tanulmány, amiről azt a megállapítást teszik, hogy hasznos lehet a földrajzi egyenlőtlenségek mérséklésében, ám veszélyeket is rejt magában, hiszen sokszor nem jelent stabil munkahelyet és megfelelő keresetet, sőt, akár az iskolaelhagyásra is motiváló tényezőt jelenthet.
Lakhatás
A jelentésből megtudhatjuk, hogy több mint 700 hazai településen 1394 romák lakta szegregátum található. A civil szervezetek beszámolói alapján a kisebbségek lakhatása szempontjából a két legégetőbb probléma a megfizethető és megfelelő állapotú lakás megtalálása. Szomorú tény, hogy az esetek majdnem felében nem megfelelő az ingatlan állapota: a leggyakoribb, hogy nincs bekötve a víz vagy komfort nélküli házakba kényszerülnek a roma családok. A másik problémás pontot a fűtés, és a lakás fenntartási költségei jelentik.
A szerzők a kilakoltatásokat is kritikával illetik, méghozzá azért, mert adataik szerint 15 év alatt jelentősen emelkedett a lakáskiürítések száma, csak 2018 második negyedévében 1355 lakáskiürítési eljárás indult. A tanácsadó bizottság a szociális lakásrendszer fontosságát is hangsúlyozza a jelentés kapcsolódó részében, amit azzal indokolnak, hogy jelenleg a teljes lakásállományának csupán alig 2%-át fordítják ilyen célokra.
Egészségügy
Az egészségügyi ellátás javítását egy átfogó akcióterv létrehozása segíthetné elő a szakértők szerint, aminek egyik oka, hogy a szegénység és az egészségi állapot között egyértelmű kapcsolat van. Ennek következményei megmutatkoznak abban is, hogy a leggyakoribb betegségek, mint például vérszegénység vagy asztma kétszer olyan gyakran fordulnak elő romáknál, mint a lakosság többi részénél. A jelentésben kiemelt egyik legnagyobb probléma az egészségügyi és szociális ellátáshoz való egyenlőtlen hozzáférés, ami elsősorban a roma nőket és gyermekeket sújtja.
A jelentés készítését több magyar városban, így Miskolcon, Gyulán, Békéscsabán, Budaörsön és Budapesten tett látogatás segítette.
A kiemelt kép illusztráció. Forrás: pixabay.com
Szopkó Zita
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Idén március 20-ig lehetett pályázni a Szegénységről Méltósággal Sajtódíjra. A jelentkezés lezárultával a zsűri egyik tagjával, Jancsó Judittal arról beszélgettünk,...
Az Esély Labor Egyesület idén hatodik alkalommal osztja ki a Szegénységről Méltósággal Sajtódíjat. Ennek kapcsán beszélgettünk a szervezet elnökével, Csordás-Takács...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!