A szegénységben élőknek fontos adomány ez is. Mi ide soroljuk a használt takarókat, ágyneműket, törülközőket, szőnyeget, függönyöket, falvédőket, konyhai törölgető ruhákat, abroszokat is. Nézzük sorban, mi ezek közül a jó, és mi a kevésbé jó adomány.
[sharedcontent slug=”cikk-kozepi-hirdetes”]
A takaró, főleg a téli időszakban életmentő dolog. A párna, paplan mindig jól jön a családokban. Sokszor kerül még elő hagyatékokból dunyha, de ezek a régi, felvetett ágyak tartozékai voltak, a mai ágyneműtartókba már nem férnek be, a paplan, pléd már minden társadalmi réteg számára jobban, könnyebben használható takaró. A párnával együtt ezekkel sok családnál tehetjük elviselhetőbbé az éjszakákat, ha van elég belőlük. Mert a hely szűkös, kevés ágyon sokan alszanak, néha én sem értem, hogy fér el két-három gyerek egy ágyban, egy párnán, egy paplan alatt. Nyilván mindig van, aki kilóg, lelóg, akinek nem jut takaró. A házak pedig télen nagyon hamar kihűlnek, be kell takarózni rendesen.
Az ágynemű is nagyon fontos. Sajnos, a mélyszegénységben sokszor látni, hogy egyáltalán nem használnak ágyneműt, ezekben a családokban gyakran, főleg télen, nem is vetkőznek le éjszakára, nincs hálóruha sem. Az elkoszlott párnák, takarók pedig az élősködők melegágyai lesznek, ezért képtelenség kiirtani a fejtetűt a gyerekekből, mert az ágyakban ott vannak, elbújnak a párnákban, takarókban, és mindig visszafertőződik mindenki. Ha van ágynemű, sőt, még váltó is, akkor jobb a helyzet, a rendszeres huzatmosás ha lassan is, de hat, még, ha vasalás nincs is a történetben.
Külön gond az óvodai ágynemű, ezeket mindig nagyon várjuk az alapítványnál. Mert a beóvodázáshoz kell, kispárna, gyerektakaró, huzattal… és ezt muszáj beszerezni a családoknak. Ha valakinél ez felszabadul, és még használható, az nagy segítség lehet másoknak. Ezeket sokszor egyenesen az óvodáknak adjuk, váltó ágyneművel együtt, mert sok helyen nem viszik haza a gyerekek, hanem az óvoda kimossa, és így lesz mindig tiszta a gyerekeknek a délutáni alváshoz.
Ágyneműket kapunk magánszemélyektől, hagyatékokból is, de volt, hogy egy szálloda ajánlotta fel nekünk a kiselejtezett huzatokat. Nagyon sokáig tudtunk segíteni vele, sok családnak.
Nagyon jó, ha kaphatunk törülközőket is. Emlékszem, mikor először vittük kirándulni egy szegregátumból a gyereket, mennyire lehangoló volt látni, hogy milyen törülközőik vannak. Már akinek volt. Mert sokan nem is hoztak magukkal. Azóta mindig viszünk a táborozásokra többet is, tartalékba, és a települési ruhaosztásokba is teszünk ezekből.
A szőnyegek főleg a téli időszakban nélkülözhetetlenek. A szobák padozata többnyire beton, erre tesznek „gumit” ha van (így nevezik sokan a linóleumot). A beton szinte mindenhol töredezett, nagy strapának van kitéve, és ha lesz benne egy kis lyuk, hamar növekszik. A kályhák körül főleg. Linóleum azonban nem nagyon kerül a szobákba, drága, és ezt adományba se nagyon kapunk, így a szőnyegek pótolják a helyüket. Leginkább a szoba közepére teszik, körben vannak az ágyak, és ha marad egy kis tér, a gyerekek ott játszhatnak rajta. Ha elkopik, nem igazán dobja ki senki, ha kerül rá egy másik használt szőnyeg, jobban szigetel.
A függönyök színt, otthonosságot visznek a szobákba. Bár többnyire karnis nélkül kerülnek fel, mégis bírják egy darabig. Öröm látni, mikor egy-egy osztás után látjuk a változást… A vastag sötételők a rossz nyílászáróknál tesznek jó szolgálatot, de használják télen az ajtóknál is, hogy a hideget kint tartsa.
A konyhai textíliák közül a törölgetőruhák jól hasznosulnak. Az abroszok kevésbé, a szűkös helyeken nem férnek el asztalok, a konyhában az előkészítés, a mosogatás is az asztalon zajlik, hiszen nincs mosogató, pult, efféle. Ott meg nem sok értelme van az abrosznak, ennél jobb szolgálatot tesz a viaszosvászon, ami letörölhető. De többnyire ez sincs, csak a sima asztallap.
Más? Díszpárnák? Horgolt díszek? Makramék? Subaszőnyegek? Hímzések? Kis szűrrátétes díszterítők, dohányzóasztalra való futók? Sokan adnának ezt is, főleg hagyatékból, de ezek nehezen értelmezhetők ebben a közegben. Nem a „retro”-hatásra, hanem a szükségletek kielégítésére, az élhetőbb közegre kell törekednünk.
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Idén március 20-ig lehetett pályázni a Szegénységről Méltósággal Sajtódíjra. A jelentkezés lezárultával a zsűri egyik tagjával, Jancsó Judittal arról beszélgettünk,...
Az Esély Labor Egyesület idén hatodik alkalommal osztja ki a Szegénységről Méltósággal Sajtódíjat. Ennek kapcsán beszélgettünk a szervezet elnökével, Csordás-Takács...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!