A #Metoo kampányt specializálja kifejezetten a felsőoktatásra a latin-amerikai #PasóEnLaU, azaz az egyetemen történt kampány, amelynek keretében nemzetközi újságírócsapat vizsgálja a szexuális visszaéléses eseteket. Az oknyomozás első része a napokban jelent meg, s kiderül belőle: általánosságban sem büszkélkedhetnek a régió egyetemei, ami az abúzusok elleni protokollokat illeti, ráadásul ez különösen azokra az országokra igaz, ahol egyébként is az erőszak az úr.
Adj 1%-ot, hogy megtudd, mire megy el az adód 99 százaléka!
Mondhatni sajnos nem kirívó eset, ami 2015-ben Ximena Galiciával történt a (jezsuita fenntartású) mexikói Universidad Iberoaméricán. A politikatudományokat hallgató Ximenát egyik tanára zaklatta és zsarolta rossz osztályzatokkal, ha elutasítja a közeledését. Története és kiállása a jogaiért mégis elindított valamit: társai csatlakoztak először az egyetemen, majd kontinens-szerte. Egy évvel később előbújt a chilei énekes, Mariel Mariel is, aki egy díjátadón mondta el az ő történetét: az Universidad de Chile hallgatójaként élt át molesztálást, ami annyira megviselte, hogy még az országot is elhagyta.
Ebben az évben a Distintas Latitudes (DL) oknyomozó oldal cikkben összegezte addigi kutatását, amelynek lényege: az áldozatok nem igazán tudnak hová fordulni, a latin-amerikai felsőoktatásban csak elvétve van hivatalos ügymenete a zaklatásos esetek kivizsgálásának.
A csapat a Mexikótól, illetve a Karib-térségtól a Tűzföldig érő hatalmas földrész 16 országa 100 legnevesebb egyetemét, vegyesen állami és magánintézményeket kérdezte a szexuális visszaélés elleni protokolljáról: létezik-e egyáltalán, nyilvánosan és egyszerűen hozzáférhető-e, az egyetem erre hivatott vezetése adta-e ki, világos menetrendet ír-e elő a bejelentések kivizsgálására vagy csak közhelygyűjtemény. Az első rész afféle összegzés, a folytatásokban az egyes országok helyzetét egyenként is bemutatják majd.
A vizsgált száz felsőoktatási intézményben összesen 4,5 millióan tanulnak alapképzésben vagy mesterfokon, esetleg doktoranduszként – a szám a régió összes hallgatói státuszú polgárának több mint 22 százalékát teszi ki. Olyan neves egyetemeket is felkérdeztek, mint például a mexikóvárosi UNAM, az Universidad Nacional Autónoma de México.
Az eredmény igazolta az előzetes feltevéseket. A vizsgált százból 60 intézmény egyáltalán nem rendelkezik a megelőzést és a szankcionálást szabályozó dokumentummal vagy nem is válaszolt a kérdésekre. A legrosszabb a helyzet az egyébként sem a béke szigeteként ismert közép-amerikai országokkal, illetve Dél-Amerika északi részével.
El Salvador, Honduras és Nicaragua vizsgált 18 intézménye közül például mindössze 3-ban létezik efféle kötelezően betartandó forrás, totális káoszban szenvedő Venezuelában, illetve Kubában pedig az eredmény nulla.
A Bak-térítőtől délre eső régió, a Cono Sur országai, Chile és Argentína valamivel jobban teljesítenek (a vizsgálatból a geopolitikailag ide sorolt Uruguay kimaradt).
A magánegyetemeken kicsit jobb a helyzet (37,2% mutatott fel ügyrendet), mint az államiakon (42,8%), de nem szignifikáns a különbség. Ami ellenben lendített az ügyön, az még az Észak-Amerikából indult #Metoo-botrányt megelőzően Argentínában 2015-ben kezdődött #NiUnaMenos kampány. Míg az első protokollt 1997-ben publikálták Costa Ricában, s 13 évet kellett várni a következőre, 2015-2018-ban viszont 30 egyetem vezetése is közzé tette a szabályzatát.
Maradtak bennünk kérdések az egyébként grafikai látványnak is tetszetős kutatás átböngészése után, például hogy az áldozatok, ahogy általánosságban hinni, javarészt hölgyek, míg az elkövetők férfi tanárok – így van-e valóban vagy ennél vegyesebb a kép? Mi a helyzet a hallgatók egymás elleni erőszakos cselekményeivel? Ha valahol létezik protokoll, merik, szokták-e használni is a sértettek, s milyen arányban hisznek nekik a vizsgálatra hivatott egyetemi testületek? Minderről kérdeztük is az egyik szerzőt, aki megnyugtatott, kövessük sorozatukat, hamarosan mindenre fény derül.
Rádi Antónia
Fotó: a mexikói UNAM központi könyvtára, forrás: wikipedia.org
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Február 24-én hajnalban Oroszország Vlagyimir Putyin elnök utasítására támadást indított Ukrajna ellen. Az ukrán katonák azonnal felvették a harcot az...
Online találkozhattak gimnazista lányok az ország legnevesebb vállalatainak, egyetemeinek és kutatóintézeteinek képviselőivel a 10. Lányok Napján. Az eseményről készült felvételek...
Mindenki megnyugodhat már az elején: nincs olyan, hogy „genderideológia”. „Gendermozgalom” sincs. A gyerekeink sincsenek kiszolgáltatva sötét és ördögi terveknek. Szeretném...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!