A Wikipédiát bárki szerkesztheti, ám a sok tízmillió szerzőnek csak kevesebb, mint egytizede nő. Ez meg is látszik: angol nyelven sokkal részletesebb információkat találunk az online enciklopédiában a pornószínésznőkről, mint a tudományos kutatásban vagy művészetekben jeleskedő nőkről. Magyar nyelven sem jobb a helyzet: a „feminizmust” csak egy kurta szócikk ismerteti, míg az „antifeminizmus” egy alapos, jól dokumentált munka. Vajon mit tesz mindezek ellen a Wikipedia?
A Wikipédia, a bárki által szerkeszthető online enciklopédia 2001-ben indult, és mára már 303 nyelven több, mint 48 millió szócikk elérhető az oldalon. A szövegeket 77 millió felhasználó szerkeszti. Pár kattintás után ugyanis bárki kiegészítheti, javíthatja a meglévő leírásokat, esetleg újat adhat hozzá – az elképzelés az, hogy a közösség ereje biztosítja az információk helyességét. Olyan sokan „figyelnek”, hogy ha valami hibás, valaki úgyis hamar észreveszi és kijavítja majd.
Nos, az önszabályozó rendszer nem működik tökéletesen: a szerkesztők 90 százaléka (jellemzően európai vagy amerikai) férfi, csupán 9 százaléka nő, és kevesebb, mint egy százaléka transznemű. A számok különböző országok esetében eltérnek, de a női szerkesztők aránya csak néhány nyelven haladja meg a 16 százalékot. Részben ennek a következménye pedig az, hogy a nőkről és a nők számára érdekes témákról szóló szócikkek száma alacsony, azok pedig rövidek és hiányosak.
Ironikus módon még magán a Wikipédián is van egy szócikk arról, hogy mennyire szexista az oldal: angolul ITT, magyarul ITT).
Ebből kiderül: angol nyelven a különböző kiemelkedő személyiségekről írott Wikipedia-szócikkeknek csupán 17 százaléka szól nőkről, és ennek a 17 százaléknak is csak az egyötöde tartalmaz illusztrációt is. A nőkre vonatkozó szócikkek pedig kevesebb adatot, forrást és hiperlinket tartalmaznak.
Több olyan részletet tartalmaznak viszont, amely az alany nemére és családi állapotára vonatkozik. A nők életrajzában például négyszer annyiszor szerepel az elvált (divorced) kifejezés, mint a férfiakéban angol nyelven.
Néhány példa a problémára: a benzol gyűrűs szerkezetét bemutató angol Wikipédia-oldal három bekezdést szentel a férfi kémikusoknak, akik a kutatáson dolgoztak, de csak egyetlen mondatot írnak Kathleen Lonsdale-ről, aki végül bebizonyította a tézist.
Amikor Donna Strickland 2018 októberében megnyerte a fizikai Nobel-díjat, az egész világon ismertté vált a neve. Ám a díjkiosztó estéjén még saját Wikipédia szócikke sem volt.
A kanadai tudós nagy intenzitású, ultra-rövid optikai impulzusú lézerek kutatásáért kapott díjat. Munkásságáról 2018 márciusában már született Wikipédia-anyag, de nem fogadták el azt, arra hivatkozva, hogy nincs elég külső hivatkozás a munkásságáról, tehát nem volt eléggé dokumentálva.
Ahogy a Guardian írja, a Wikipédia önkényesen dönti el, hogy „mi a fontos”. Árulkodó, hogy a pornószínésznőkre vonatkozó cikk sokkal átláthatóbb, részletesebb, tehát jobban szerkesztett, mint a női filozófusokra, vagy női tudósokra vonatkozó.
Magyar Wikipedia: nyúlfarknyi szócikkek a kiemelkedő nőkről
A Guardian egyébként az angol szócikkeket hozta fel példának, azokat át is kozmetikázták azóta, ám a magyar Wikipédia-oldalak még cikkünk írásakor is jól példázzák a problémát.
Elég csak találomra keresgélni a magyar Wikipedia-oldalakon, máris érdekes felfedezéseket tehetünk. Feltűnő a különbség például Nemes Nagy Ágnes és Szabó Magda Wikipédia-oldala, illetve Szabó Lőrinc vagy Márai Sándor szócikkének terjedelme között.
Pécsi Eszterről, az első magyar mérnöknőről csak két rövid fejezet számol be, pedig neki köszönhetjük a margitszigeti fedett uszoda, és a Fiumei úti baleseti kórház terveit, továbbá ő dolgozott az amerikai Columbia egyetem toronyházain is.
Ezzel szemben kortársának, Breuer Marcellnek képekkel illusztrált, munkáit listába szedő, és életpályáját fejezetekre bontó szócikkel állít emléket a Wikipédia.
A WMN alapítójának, D. Tóth Krisztinának megtudjuk családi történetét, ex- és jelenlegi férjének foglalkozását, gyerekének korát, és azt is, hogy szerepelt egy Britney Spears-videoklipben. A 888-as G. Fodor Gábor oldala viszont a munkáira, köteteire helyezi a hangsúlyt, családi állapotáról egy szót sem olvashatunk.
A magyar Feminizmus szócikk is kurta: a mozgalom történelmi fázisait egy-egy bejegyzés írja le, a kortárs feminizmusnál pedig csak Helen Cixous és Julia Kristeva neve merül fel, de az utóbbinak saját szócikke sincs. A cikkben alig van forrásmegjelölés, amit a Wikipédia sérelmez is, és egyetlen kép illusztrálja, ami Bangladesben készült nőnapon, 2005-ben.
Ezzel ellentétben az Antifeminizmus egy hivatkozásokban gazdag, részletes magyar nyelvű írás.
Ez nem meglepő, a legtöbb, önkéntes alapon szerkesztett oldalon, például az Urban Dictionary-n (angol nyelvű, szintén mindenki által szerkeszthető online szótár, ami főleg szleng szavakat tartalmaz) is nőellenesek a definíciók. A netező férfiak, a „geek-kultúra” tagjai nem kooperálnak abban, hogy a nemek közötti egyenlőséget elérhetővé tegyék az interneten.
Miért nem írnak a nők Wikipedia-szócikkeket?
Sue Gardner, a Wikimedia Foundation egykori ügyvezető igazgatója a saját blogján kilenc okot sorol fel arra, hogy miért ír kevesebb nő a Wikipédiára.
A nőknek egyrészt kevesebb idejük és önbizalmuk van, de Gardner beismeri azt is, hogy a szerkesztők általában nőgyűlölők, tehát jogos a nők félelme, hogy ki fogják javítani írásukat, vitát indítanak róla, vagy törlik.
A női szerkesztőket és bloggereket ráadásul gyakran beskatulyázzák. Az általuk szerkesztett cikkeken könnyebben átnéznek abban a tudatban, hogy a nők csak a sztereotipikusan „nőies” témákról tudnak ismereteket megosztani: divatról, bőrápolásról vagy családtervezésről.
Azokon a nyelvterületeken pedig, ahol a női és a férfi névmás különbözik (angol: she/he, német: sie/er) az sem kellemes élmény a szerkesztőnőknek, hogy férfiként szerepelnek az oldalon. Ennek az az oka, ahogy az MIT Technology Review tanulmánya is leírja, hogy az oldal a férfi nemet tartja a „null-gender”-nek, azaz a személy automatikusan férfinak van értelmezve, amennyiben nem állítják át másra.
Az oldalt működtető alapítvány, a floridai Wikimedia Foundation elismeri, hogy mindez létező probléma, és jobb lenne, ha több nő írna Wikipedia-szócikkeket.
Több olyan együttműködés is született az utóbbi pár évben, ami a „női tartalmak” számának növelését, és minőségének emelését próbálta elérni.
A Women in Red nevű szervezetnek köszönhetően több, mint 17 ezer női életrajz került fel az oldalra az utóbbi három évben. Idén nyáron a London Tech Week keretein belül, a Bloomberg irodájában rendeztek „szerkesztő maratont”, ahol olyan művésznőkről, cégtulajdonosnőkről, női jogászokról és szerkesztőkről készítettek leírást, akiknek eddig nem is volt saját szócikke.
A Wikipedia:Teahouse pedig egy olyan része az oldalnak, ami szerkeszteni tanítja a felhasználókat, ettől is azt remélik, hogy segítségével több nő beletanul majd. Tanfolyamok, képzések indulnak, amik a nőket tanítják és inspirálják arra, hogy aktívan részt vegyenek az internet formálásában, akár kódolóként, akár egyszerűen Wikipédia-szerkesztőként.
Nélküled nincsenek sztorik.
Bankkártya
Átutalás
PayPal
1%
Így is támogathatsz
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!
Belföld
Külföld
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001 Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Támogasd a munkánkat 10 ezer forint adománnyal, mi pedig megajándékozunk egy pólóval. Katt a részletekért.
Üvegvisszaváltással
Támogasd a munkánkat palackvisszaváltással, kattints az üvegvisszaváltós oldalra, mentsd el a kódunkat, és használd azt a Repontoknál!
Bankkártyával az AdjukÖssze.hu oldalon
Ha van bankkártyád, akkor pár kattintással gyorsan tudsz rendszeres vagy egyszeri támogatást beállítani nekünk az adjukossze.hu oldalán.
Postai befizetéssel
Postai befizetéssel is tudsz minket támogatni, amihez „sárga csekket” küldünk. Add meg a postacímedet, és már repül is a csekk.
Havi előfizetés a Patreonon
Néző, Szurkoló, B-közép és VIP-páholy kategóriás Átlátszó-előfizetések között válogathatsz a Patreonon.
Benevity rendszerén keresztül
Bárhol is dolgozol a világban, ha a munkáltatód lehetőséget ad arra, hogy adott összeget felajánlj egy nonprofit szervezetnek, akkor ne feledd, a Benevity-n keresztül az Átlátszónet Alapítvány is ajánlható.
SZJA 1% felajánlásával
Ha az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
Február 24-én hajnalban Oroszország Vlagyimir Putyin elnök utasítására támadást indított Ukrajna ellen. Az ukrán katonák azonnal felvették a harcot az...
Online találkozhattak gimnazista lányok az ország legnevesebb vállalatainak, egyetemeinek és kutatóintézeteinek képviselőivel a 10. Lányok Napján. Az eseményről készült felvételek...
Mindenki megnyugodhat már az elején: nincs olyan, hogy „genderideológia”. „Gendermozgalom” sincs. A gyerekeink sincsenek kiszolgáltatva sötét és ördögi terveknek. Szeretném...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!