Rövidnadrágos fiatal nőket alkalmaz egy libanoni kisváros a forgalom irányítására, hogy megmutassa: a nők szabadok, bármilyen ruhában járhatnak. Az ötletet kitaláló polgármester bevallotta a BBC-nek, hogy provokálni akart, hogy felkeltse a média érdeklődését, és odacsalogassa a nyugati turistákat.
Bejrúttól nagyjából 20 kilométerre található Broummana, ami a fent leírt szokatlan lépéssel próbálja felhívni magára a figyelmet. Egyébként sikeresen, mert a BBC is beszámolt róla néhány napja.
Pierre Achkar, a város polgármestere találta ki, hogy nyárra felvesz segédrendőrnek egy csapat csinos egyetemista lányt, akik rövidnadrágban irányítják a forgalmat.
A videóból kiderül: a forgalmat továbbra is férfiak irányítják, a nők puszta dekorációs elemként jönnek-mennek velük együtt az autók között.
Achkar azt mondta, a település ezzel azt akarja megmutatni a Nyugatnak, hogy Libanon egy szabad ország. Nagyon várják a turistákat, akiknek az esetleges előítéleteiket remélik feloldani a szokatlan akcióval.
A huszonéves lányok mosolyogva dolgoznak, és örülnek a munkalehetőségnek. Az emberek véleménye szokás szerint megoszlik a kérdésben: a férfiak nagy részének, és sok nőnek is tetszik az ötlet, néhányan azonban úgy gondolják, hogy nem méltó a rendőrséghez a rövidnadrágos lánycsapat.
Egyesek szerint szexizmus is, hogy a lányoknak kötelező a sort, miközben a férfirendőrök továbbra is hosszúnadrágban dolgoznak.
A közel-keleti ország egyébként kicsi, de annál színesebb. Libanonban hatmillióan laknak, ebből kétmillióan szírek, több mint négyszázezren pedig palesztinok – utóbbi két csoport menekültként érkezett az országba.
A számokat nem írtuk el: a 4,5 milliós Libanonba az elmúlt években kétmillió menekült érkezett Szíriából. Az is csoda, hogy az évtizedes háborúkból épp csak kikecmergett ország nem roppant bele ekkora nyomásba.
A lakosság nagyjából 55 százaléka muzulmán és 40 százaléka keresztény. Az apró közel-keleti ország nyitott és világi: a főváros, Bejrút utcáin látni fejkendős nőket is, de a muzulmán libanoni nők többsége nyugatiasan öltözik. Sőt, híresek arról, hogy mindig nagyon adnak a külsejükre: mindennapos viselet a tűsarkú, a miniszoknya, az erős smink, és a tökéletesen megcsinált haj. Az iszlám közösségben nem tabu a disznóhús sem, és még ramadán idején is belefér egy kis alkohol.
Ám ez nem jelenti azt, hogy a libanoni nők helyzete tökéletes lenne. A Human Rights Watch szerint számos területen van szükség a libanoni nők jogainak védelmére.
A válást, gyerekelhelyezést és hasonló családjogi ügyeket például vallási törvények szabályozzák és vallási bíróságok döntenek róluk – és ezek diszkriminálják a nőket. A HRW sürgeti a gyermekházasság törvényi tiltását is, és probléma az is, hogy a libanoni nők külföldiektől született gyermekei nem kaphatnak libanoni állampolgárságot.
Február 24-én hajnalban Oroszország Vlagyimir Putyin elnök utasítására támadást indított Ukrajna ellen. Az ukrán katonák azonnal felvették a harcot az...
Online találkozhattak gimnazista lányok az ország legnevesebb vállalatainak, egyetemeinek és kutatóintézeteinek képviselőivel a 10. Lányok Napján. Az eseményről készült felvételek...
Mindenki megnyugodhat már az elején: nincs olyan, hogy „genderideológia”. „Gendermozgalom” sincs. A gyerekeink sincsenek kiszolgáltatva sötét és ördögi terveknek. Szeretném...