A környezetvédelmi hatósághoz fordultunk a Paksi Atomerőmű és a Duna ügyében
A Szekszárdi Járási Hivatalhoz eljuttatott beadványunkban azt kértük, hogy közérdekű adatként adják ki számunkra: a hatóság rendelkezésére álló idei mérési...
Továbbra sem tudjuk, hogy meghaladta-e a Duna hőmérséklete a max. 30 °C-os jogszabályi korlátot a Paksi Atomerőmű alatt.
Mindenképpen pozitív fejlemény, hogy úgy tűnik, Duna-ügyben sikerült elindítanunk az információáramlást az Atomerőmű és az érdeklődő szereplők között. Vízmérős akciónk óta kikerült az erőmű honlapjára egy új aloldal, ami a vízhőmérséklettel és a méréssel foglalkozik, csónakos mérőműszeres magyarázó videóval színesítve.
A rossz hír az, hogy a publikált információk és adatok nem győztek meg minket arról, hogy megfelelően történik a mérés, és hogy ezzel a méréssel garantálható lenne a 30 °C-os maximum betartása.
Két fő problémánk van:
1) Az Atomerőmű tájékoztatásából az derül ki, hogy a mérés módszertanát nem jogszabály határozza meg, hanem egy tanulmányra hivatkoznak, amit a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszéke készített.
Sajnos a tanulmány tartalmát nem ismerjük, mert nem találtuk az interneten, ezért ezt most közérdekű adatkérés keretében elkértük a Paksi Atomerőműtől.
Ennél súlyosabb problémának tartjuk azonban azt, hogy e szerint nem létezik olyan hivatalos jogszabály, amely előírná a Paksi Atomerőmű részére, hogy hogyan és mely pontokon kell ellenőrizni a Duna hőmérsékletét annak érdekében, hogy garantálni lehessen, hogy a víz ne melegedjen túl.
2) A mi megértésünk szerint a mérési adatokból készített grafikon úgy állt elő, hogy – a videó szerint – másodpercenkénti mintavétel adataiból minden napra egy darab adatot állítottak elő. Vagyis ebből nem derül ki, hogy az adatok között voltak-e 30 °C feletti mérési adatok is.
Ezért kértük 3 kiválasztott napra (aug 7., aug 9 és aug 23) vonatkozóan a részletes mérési adatokat, azaz minden rögzített GPS-koordinátához tartozó minden mérési adatot.
A környezetvédelmi hatóság válaszait a méréssel kapcsolatban továbbra is várjuk.
Az ATV hétfő reggeli műsorában Fülöp Orsolya nyilatkozott a témáról:
Bankszámlaszám: 12011265-01425189-00100001
Bank neve: Raiffeisen Bank
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
IBAN (EUR): HU36120112650142518900400002
IBAN (USD): HU36120112650142518900500009
SWIFT: UBRTHUHB
Számlatulajdonos: Átlátszónet Alapítvány
1084 Budapest, Déri Miksa utca 10.
Bank neve és címe: Raiffeisen Bank
(H-1133 Budapest, Váci út 116-118.)
Támogasd a munkánkat az Átlátszónet Alapítványnak küldött PayPal adománnyal! Köszönjük.
Havi 5400 Ft Havi 3600 Ft Havi 1800 Ft Egyszeri PayPal támogatásHa az 1 százalékodat az Átlátszó céljaira, projektjeire kívánod felajánlani, a személyi jövedelemadó bevallásodban az Átlátszónet Alapítvány adószámát tüntesd fel: 18516641-1-42
1% TÁMOGATÁS
A Szekszárdi Járási Hivatalhoz eljuttatott beadványunkban azt kértük, hogy közérdekű adatként adják ki számunkra: a hatóság rendelkezésére álló idei mérési...
Az Energiaklub közérdekű adatigényléssel fordult a Paksi Atomerőműhöz: azt kérjük, hogy adják ki a mérési adatokat a Duna vízhőmérsékletéről az...
Az Energiaklub többször kért összefoglaló adatokat a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól arra nézve, hogy a legutóbbi dömpingszerű, rekordmennyiségben beadott...
Törvényt sértett a magyar bíróság, amikor tavaly ősszel elutasította az Energiaklub keresetét, és ezzel megakadályozta a Paks II ellen indított...
Támogasd a munkánkat banki átutalással. Az adományokat az Átlátszónet Alapítvány számlájára utalhatod. Az utalás közleményébe írd: „Adomány”, köszönjük!